Čitanje knjiga bez tehnologije

Čitanje knjiga bez tehnologije? Je li to uopće moguće? Život u 21. stoljeću često mi postavlja to pitanje. Nedavno sam na tavanu iskopala staru bilježnicu u koju sam kroz tinejdžerske godine lijepila sličice knjiga koje želim čitati. Izrezala sam ih iz starih časopisa, OK! magazina, Teensa, čak i nekadašnje Glorie. Označavala sam koje knjige sam uspjela nabaviti i pročitati, a koje nisam i tako dalje.

Bilježnica je bila estetski grozna, ali nevjerojatno korisna. I najbolje od svega, pobuđuje nostalgiju na djeliće vremena koje često ostaje zaboravljeno. Ako i vi volite izbjegavati gadgete i aplikacije dok čitate ili kako biste stvarali bilješke, možete to činiti na nekoliko zanimljivih načina.

  1. Čitateljski dnevnik:
    • Koristiti možete tradicionalni papirnati čitateljski dnevnik u kojem bilježite naslove pročitanih knjiga, dojmove, omiljene citate ili bilo kakve druge osobne zabilješke. Njih je moguće kupiti nekoliko od domaćih autora i izdavača.
  2. Književna mapa:
    • Koristite zemljovid ili veliku ploču na kojoj ćete označavati mjesta koja ste “posjetili” čitanjem knjiga postavljenih u različitim dijelovima svijeta. Ovo je definitivno vrhunski način bilježenja za čitatelje koji vole različite žanrove, knjige o putovanjima i slično.
  3. Papirići unutar knjiga:
    • Stavljajte male papiriće ili posebne oznake unutar knjiga koje ste pročitali, s bilješkama o datumu čitanja ili dojmovima. Iskreno rečeno, ovo je jedan od mojih najdražih načina. Uz post-it papiriće, naravno.
  4. Bilježenje na stranicama knjige:
    • Ako niste skloni označavanju knjiga, možete zapisivati vaše dojmove ili potpisivati datume na praznim stranicama knjige. Osobno ne volim pisanje po knjigama (osim olovkom), ali ako volite ostaviti osobni trag na knjizi, ovo je najjednostavniji način za vođenje bilješki.
  5. Književni kalendar:
    • Koristite poseban kalendar na kojem ćete označavati datume kad ste pročitali određenu knjigu. Ova metoda posebno je efikasna ako si postavljate godišnje čitateljske izazove u broju knjiga koje namjeravate pročitati.
  6. Oznake na polici:
    • Postavite male oznake ili kartice na police s popisom pročitanih naslova ili omiljenih autora. Ova metoda je nešto što sam i sama namjeravala isprobati, ali priznajem da je to s pretrpanim policama ponekad teško izvesti.
  7. Kutija za čitanje:
    • Imajte posebnu kutiju u kojoj držite popise pročitanih knjiga, fotografije naslovnica ili druge materijale koji vas podsjećaju na knjige koje ste pročitali. Ako znate koje su najdraže knjige vaših prijatelja, ovakvu kutijicu izraditi možete i za njih, i pretvoriti je u odličan božićni poklon.
  8. Čitateljski spomenar:
    • Izradite svoj čitateljski spomenar u kojem ćete bilježiti informacije o svakoj pročitanoj knjizi. Spomenari su se nekad često pisali (još malo nostalgije) i još uvijek su mi jednako zanimljivi. Mislim da je vrijeme da se vrate na velika vrata.
  9. Ručno izrađena biblioteka:
    • Znate li da možete sami napraviti minijaturne verzije knjiga? Ako ste pritom baš i odlučni i imate sitan rukopis, u njih možete upisivati dojmove!

Dakle, čitanje knjiga bez tehnologije? Moguće je. A ovdje možete naći knjige u kojima ćete uživati.

Rose Strong

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *